vasilakos septemvrios2019

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Φιλικών προετοιμασίας συνέχεια για ΑΟ Αγναντερού και Αναγέννηση.

Δείτε ΕΔΩ φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση

Δύο εκ των ποιοτικότερων ομάδων που θα «συγκρουστούν» και στο πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΚ συναντήθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου (24/8) στο γήπεδο του Αγναντερού, σε μία φιλική αναμέτρηση κανονικής διάρκειας με το τελικό 1-1 να περνάει σε δεύτερη μοίρα, αφού το σκορ δεν έχει καμία σημασία σε αυτά τα παιχνίδια.

Οι δύο πλευρές που ακόμη έχουν «μουδιασμένα» πόδια από την περίοδο προετοιμασίας που διάγουν έβγαλαν κάποια πρώτα συμπεράσματα, με τους φιλοξενούμενους του Θάνου Θεοδώρου να προηγούνται στο 37' με προβολή του Κοντοβά και τους γηπεδούχους του Χρήστου Μπατζιά να «απαντούν» στο 77' με δυνατό σουτ του Τσαρούχα.

Με το θερμόμετρο να δείχνει 35oC, αλλά την παρουσία του κόσμου ικανοποιητική (στο γήπεδο προσήλθαν οι Ultras Gate 3 αλλά και ο πρόεδρος κ. Θέμης Καραμπέκος) οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων έγιναν σίγουρα πιο επίπονες, ενώ σε γενικές γραμμές το ματς είχε και κάποια σκληρά μαρκαρίσματα, δίχως όμως να ξεφύγει η κατάσταση.

Για την Αναγέννηση που ξεκίνησε με 4-2-1-3 αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό, μετά το ισόπαλο 1-1 στο Νεοχώρι με τον Διγενή, ενώ ο ΑΟ Αγναντερού έδωσε την τρίτη του φιλική αναμέτρηση μετά το νικηφόρο τεστ κόντρα στην ΑΕ Μουζακίου και το ισόπαλο 1-1 με τον ΑΣ Μετέωρα.

Η αναμέτρηση θα λέγαμε ότι ήταν ισορροπημένη, με το ρυθμό στο α' μέρος να είναι καλύτερος σε σύγκριση με την επανάληψη όπου έπεσε αισθητά. Η Αναγέννηση με ένα ολοκαίνουριο ρόστερ προσπάθησε να πιέσει στην αρχή του αγώνα, ενώ στη συνέχεια και ιδίως στο β' ημίχρονο ο ΑΟ Αγναντερού ισορρόπησε και μάλιστα στάθηκε πολύ καλά σε ένα ακόμη απαιτητικό φιλικό παιχνίδι.

Οι «Βυσσινί» φαίνεται να πορεύονται προς τη σωστή κατεύθυνση, με ένα σύνολο που βρίσκει σιγά-σιγά χημεία και με τις προσθήκες να «κουμπώνουν» πάνω στον κορμό και να καλύπτουν τα κενά που δημιουργήθηκαν από τις αποχωρήσεις.

Στην αντίπερα, οι προσδοκίες είναι σαφώς υψηλές για την ΑΣΑ, όμως ένα ολοκαίνουριο ρόστερ χρειάζεται ακόμη αρκετή πίστωση χρόνου ώστε να βρεθεί η κατάλληλη ομοιογένεια και να ανεβούν οι «στροφές». Ανά διαστήματα, πάντως, είδαμε κάποιους αυτοματισμούς, με τους Τσιρογιάννη (αριστερά), Μυργιώτη (δεξιά), Παπακώστα (προωθημένο) να αποτελούν την επιθετική τριάδα και να εναλλάσσονται μεταξύ τους, αφήνοντας ωστόσο αρκετές φορές «άδεια» την αντίπαλη περιοχή.

Η παρουσία του Βασίλη Ρόβα στο κέντρο της άμυνας εμπνέει σιγουριά, ενώ η εμπειρία και η ποιότητα του 35χρονου ποδοσφαιριστή σίγουρα επιτρέπει στον Θ. Θεοδώρου να τον χρησιμοποιήσει και στο χώρο του κέντρου, συμβάλλοντας και στο δημιουργικό κομμάτι (ήδη το έδειξε ακόμη και από την αμυντική γραμμή σήμερα). Εξάλλου, τα φιλικά έχουν ακριβώς αυτόν τον χαρακτήρα και ο Βολιώτης προπονητής δοκιμάζει ακόμη πρόσωπα και σχήματα, στερούμενος σήμερα των υπηρεσιών του νεαρού τερματοφύλακα Λάιου.

Από την άλλη πλευρά, ο Χρ. Μπατζιάς είδε ξανά το 3-5-2 να αποδίδει θαυμάσια, επιλέγοντας την ίδια 11άδα σε σύγκριση με το μεσοβδόμαδο φιλικό κόντρα στα Μετέωρα. Εξαιρετική απόδοση είχε ο Λέμπας με σταθερές επεμβάσεις, ο Κακαΐτσας μπροστά ήταν «μαχητικός» και αρκετά κινητικός, όπως και ο Ντίνος Απάλλας που για ακόμη ένα ματς και όσο αγωνίστηκε, δημιούργησε στα χαφ αρκετά ρήγματα στους φιλοξενούμενους. Για τους «Βυσσινί» απουσίασαν οι Μπάμπης Αγγελάκης και Πάνος Γκούμας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και ήδη μέχρι το 5' είχαμε δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα. Στο 3' ο Τσιάκος από πλάγια θέση αριστερά μπήκε στην περιοχή και σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Λέμπα. Στο 5', ο Ντίνος Απάλλας από τα δεξιά επιχείρησε σέντρα-σουτ με την μπάλα να «κυλάει» στην εσωτερική πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και να περνά παράλληλα άουτ.

Στα επόμενα λεπτά και μέχρι τα μισά του α' μέρους, όπου και έγινε το «cooling break», η Αναγέννηση προσπάθησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, επιτιθέμενη κυρίως από τον άξονα με τον Τσιάκο. Στο 18' ο Τσιρογιάννης με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, όμως πλάσαρε συρτά και αδύναμα άουτ. Στο 24' ο Κουτρουμανος από τα δεξιά τροφοδότησε χαμηλά τον Τσιάκο που ανενόχλητος μέσα από την περιοχή νικήθηκε από τον Λέμπα σε μία εξαιρετική απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Με το πέρας του ημιώρου, ο ΑΟ Αγναντερού που έβγαινε στην επίθεση αλλά χωρίς κάποια ουσιαστική τελική ενέργεια, κατάφερε στο 33' να εκδηλώσει μια αξιόλογη φάση, όταν ο Κεχαγιάς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Τσέλιος υπό πίεση πήρε αδύναμη την κεφαλιά και ο Λαφαζάνης μπλόκαρε σταθερά.

Τελικά στο 37' ήρθε το γκολ για την Αναγέννηση. Ο Κουτρουμάνος από τα δεξιά εκτέλεσε το φάουλ, βρήκε ανενόχλητο τον Κοντοβά στο δεύτερο δοκάρι που με κοντινή προβολή «έσπρωξε» την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η ψυχολογία μέχρι το τέλος του α' ημιχρόνου ήταν με το μέρος της Αναγέννησης που στο 43' είδε τον Κουτρουμάνο να σουτάρει δυνατά και κατά μέτωπον από το ημικύκλιο και τον Λέμπα να διώχνει με γροθιές.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Χρειάστηκε να περάσουν 16 λεπτά για να ξεφύγουμε από το παιχνίδι κέντρου των δύο ομάδων, όταν στο 61' ο Μυργιώτης με σουτ που αλλοιώθηκε σε κόντρα του Καρτσάνα, ο Λέμπας μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Από εκεί και έπειτα, ο ΑΟ Αγναντερού προσπάθησε να ανέβει και να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και ουσιαστικά πιέζοντας ψηλά, έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Λαφαζάνης στο 77' επιχείρησε να «γεμίσει» με το πόδι, όμως η μπάλα δεν πήρε ύψος και ο Τσαρούχας που είχε μπει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο έγινε δέκτης της και σούταρε δυνατά από θέση τετ-α-τετ για το 1-1.

Το γκολ φάνηκε να δίνει αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 81' έφτασαν κοντά στην ανατροπή, όταν ο Τσαρούχας από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να τροφοδοτήσει τον Κακαΐτσα, ο οποίος στο ύψος της μικρής περιοχής αναχαιτίστηκε σε σουτ που έκανε και με κόντρα η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά η Αναγέννηση προσπάθησε να έχει ξανά το «πάνω χέρι» στο ματς και από τα πλάγια απείλησε κυρίως με τον Τσιρογιάννη. Στο 86' σημειώθηκε η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, όταν ο Τσιάκος (που ξαναμπήκε στο ματς ως αλλαγή του Μυργιώτη) μοίρασε προωθημένη μπαλιά στον Τσιρογιάννη, ο οποίος νικήθηκε σε σουτ από τον εξαιρετικό -σήμερα- Λέμπα.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ Αγναντερού (Χρ. Μπατζιάς): Λέμπας, Μαγαλιός, Καρτσάνας, Ντόσας, Γ. Τεντολούρης (46' Γρατσάνης), Κεχαγιάς, Βλάστος, Τσέλιος, Ντ. Απάλλας (46' Τσαρούχοας), Κακαΐτσας, Λάππας (88' Δημ. Παπακώστας). Στον πάγκο έμειναν οι: Π. Απάλλας, Κανέλης, Γκαρνάρας (Τ), Μαϊμάνης, Κότσα.

Αναγέννηση (Θ. Θεοδώρου): Λαφαζάνης, Ζαραμπούκας (46' Αναγνώπουλος), Κουτρουμάνος, Β. Ρόβας, Στάμος, Μάττας (62' Μορφάκης), Τσιάκος (46' Ντόβας), Κοντοβάς (86' Η. Ζάγκος), Τσιρογιάννης, Μυργιώτης (80' Τσιάκος - εκ νέου), Απ. Παπακώστας (65' Σ. Κατσιγιάννης). Στον πάγκο έμειναν οι: Τσιγγενές, Ντ. Αντωνίου, Παράσχης, Μπαμπλέκης, Νασιόπουλος, Γ. Πιλάτος, Γραββάνης.

*Επόμενο φιλικό για την Αναγέννηση αυτό της Πέμπτης (29/8) στο «Γ. Μπαζής» με τον Πάμισσο Καλογραιανών, ενώ για τον ΑΟ Αγναντερού αυτό του Σαββάτου (31/8) με αντίπαλο τον Ηρακλή Σοφάδων.