vasilakos anoigoume  eve topiki agora3

970x250 hands 1

ΜΠΑΣΚΕΤ

Με τοπικό ντέρμπι άνοιξε η αυλαία των υποχρεώσεών τους στο 2020 για τον Απόλλωνα Καρδίτσας και τον Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής».

Στην τελευταία «στροφή» του α' γύρου της Α2 ΕΣΚΑΘ, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο κλειστό της Καρδίτσας με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 59-42, καταφέρνοντας να ξεφύγουν με δύο νίκες διαφορά από τη ζώνη του υποβιβασμού και ταυτόχρονα να οικοδομήσουν μία αξιόλογη διαφορά σε πιθανή περίπτωση ισοβαθμίας.

Από την άλλη πλευρά, ο Γ.Σ. Μουζακίου παρέμεινε στην 8η θέση με ρεκόρ 3-7 και απέχει πλέον δύο νίκες μακριά από τη σωτηρία, φιλοδοξώντας να καλύψει αυτή τη διαφορά στο β' μισό της σεζόν.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, καθώς στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σπύρου Παππά με επιμέρους 16-8 έκανε τη διαφορά και εδραίωσε την κυριαρχία της.

Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, ενδεικτικό του συγκεκριμένου πρωταθλήματος όπου οι άμυνες παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο στο δρόμο για τη νίκη, ο Γ.Σ. Μουζακίου ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 33', ενώ στη συνέχεια, οι ανορθόδοξες επιθέσεις απέφεραν αργές επιστροφές και πιο «χαλαρές» άμυνες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η χαμηλή παραγωγή επιθετικά να αρχίσει σιγά-σιγά να λειτουργεί αντιστρόφως ανάλογα στον αμυντικό τομέα, όπου δεν υπήρξε η ανάλογη διάθεση προκειμένου να κρατηθούν οι φιλοξενούμενοι κοντά στο σκορ και να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στο ματς.

Ο Απόλλων που αγωνίστηκε  χωρίς τους Παπαστολόπουλο, Παπάρα, Παπαστάθη κατάφερε να έχει σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και να δει 5 παίχτες του ουσιαστικά να αναλαμβάνουν το επιθετικό βάρος με επιτυχία.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια είχε απόντες τους Βασίλη, Μιχάλη Ράτζα, Στεργιούλη, Καλέτση και κατάφερε κυρίως να βρει σκορ από διεισδύσεις, ευστοχώντας μόλις σε ένα τρίποντο, τη στιγμή που ο Απόλλων κατάφερε να πάρει συνολικά 21 πόντους έξω από τα 6,75μ. Ταυτόχρονα, οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν συνολικά σε 16 φάουλ στο ματς, αριθμός που σε μέσο όρο δεν επαρκούσε σε καμία από τις περιόδους ώστε να φτάσει η αντίπαλη ομάδα στην ποινή των βολών (λιγότερα από 5 ομαδικά φάουλ ανά περίοδο).

Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν στο ματς με προβάδισμα 0-4 και 7-9, χάρη σε πόντους του Τσιγγενόπουλου, με τον Απόλλωνα να απαντά και να προηγείται με 12-11 στην 1η περίοδο. Οι δύο ομάδες ξεμπλόκαραν επιθετικά στο 2ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τα ηνία και ένα προβάδισμα που συνεχώς αυξανόταν μέχρι το 18' (16-13, 21-16, 30-23). Ωστόσο, με πίεση στο τελευταίο δίλεπτο ο Γ.Σ. Μουζακίου κατάφερε να μειώσει σε 30-26, χάρη σε τρίποντο του Καράμπαλη στην εκπνοή.

Στο β' ημίχρονο, ο Τσιγγενόπουλος καθηλώθηκε στον πάγκο για περίπου 15 λεπτά λόγω των φάουλ με αποτέλεσμα ο Απόλλων να βρει πιο εύκολα τις λύσει στην άμυνά του και αντίθετα να καταφέρει με τους Δημήτρη Ελευθερίου και Σπανό να διατηρήσει τη διαφορά του, διευρύνοντάς τη μάλιστα στο τέλος της 3ης περιόδου για το 43-34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Μουζακίου προσπάθησε να πλησιάσει, η αστοχία όμως στα πρώτα λεπτά, χωρίς υπομονή και κινητικότητα στην επίθεση λειτούργησε ανασταλτικά και στο άλλο μέρος του γηπέδου αφού η υπομονή και η ψυχολογία στην πιεστική άμυνα εξαντλήθηκε.

Ο Απόλλων κατάφερε με τον Βασιλείου (παρότι είχε 4 φάουλ βοήθησε σημαντικά στο σκοράρισμα και την άμυνα) και τους Σπανό, Δ. Ελευθερίου να ξεφύγει ακόμη και με +18 για το 58-36, με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα και απλά να διαμορφώνουν το τελικό 59-42.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 30-26, 43-34, 59-42

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Δ. Ελευθερίου 18 (2), Μ. Βασιλείου 11 (1), Σπανός 13 (1), Τασιόπουλος 6 (2), Μπαταβάνης 7 (1), Αλ. Ελευθερίου 2, Παΐδας 2, Πάσχος, Κουτσιόγκουλος, Σπ. Παππάς.

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Στ. Μπελάγιας): Τσιγγενόπουλος 14, Κλήμης 2, Πόππης 5, Καλλιώρας 1, Λιάσκος 8, Καράμπαλης 8 (1), Αργύρης, Κ. Γκαραβέλας, Χρ. Γκαραβέλας 2, Σαλούστρος 2.