ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολοκληρώθηκαν τα εκτός έδρας φιλικά προετοιμασίας για τον Α.Σ. Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ, με το σημερινό τεστ απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Πυλαίας.

Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, η ομάδα της Καρδίτσας γνώρισε την ήττα με 80-75, έχοντας παρουσιάσει ένα πολύ μαχητικό αγωνιστικό πρόσωπο και με καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Παρά τις απουσίες των Γόντικα, Ι. Αγραβάνη, Καρρά, Πεφάνη και την αποβολή του Πριτζέτ στο 5’, ο ΑΣΚ ήταν μπροστά στο σκορ από τα μέσα της 2ης περιόδου έως και το 36’, ενώ μάλιστα προηγήθηκε ακόμη και με 15 πόντους (46-61) στα μέσα της 3ης περιόδου.

Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ, που ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασίας και πλέον ετοιμάζεται για το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν κόντρα στη Γαλλική Ντιζόν για την 1η αγωνιστική Basketball Champions League, πήρε την άτυπη νίκη στις λεπτομέρειες.

Επόμενο φιλικό παιχνίδι για τους «κυανόλευκους» το Σάββατο 1 Οκτωβρίου στις 17:00 με αντίπαλο τον Ιωνικό Νίκαιας στο κλειστό γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης».

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-43, 56-68, 80-75

ΠΑΟΚ (Αρ. Λυκογιάννης): Φράνκε 23, Ντάρκο-Κέλι 6, Ράιλι 7, Τσιακμάς 1, Χαντς 17, Μαργαρίτης 7, Πόλεϊ 4, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Καμπερίδης 5, Σαλούστρος, Ρένφρο 8.

Α.Σ. Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ (Ευ. Αγγέλου): Μπεχάιμ 1, Πριτζέτ 2, Μπέιτμον 8, Αθηναίου 8, Αλ. Καλαϊτζάκης 5, Χάντερ 8, Ντελόριερ 16, Τσούκας, Αλεξιάδης 4, Κώττας 10, Γκάμπροβσεκ 13.