ΜΠΑΣΚΕΤ

Το βλέμμα στην έναρξη του πρωταθλήματος της basket league στρέφει πλέον ο ΑΣ Καρδίτσας ο που ολοκλήρωσε το απόγευμα του Σαββάτου τα φιλικά προετοιμασίας.

Στο νέο κλειστό της Καρδίτσας «Γιάννης Μπουρούσης» η Καρδιτσιώτικη ομάδα γνώρισε την ήττα με 81-84 από τον Ιωνικό, σε ένα παιχνίδι όπου έδωσε την ευκαιρία στον τεχνικό Βαγγέλη Αγγέλου να δοκιμάσει διάφορα σχήματα ενόψει των επίσημων υποχρεώσεων. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 40-46 με την ομάδα του ΑΣΚ να εμφανίζει κενά στην άμυνα και να μειώνει στην εκπνοή με τρίποντο του Χάντερ πίσω από το κέντρο.
Η ομάδα του Ιωνικού στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε διαφορές και άνω των δέκα πόντων αλλά ο ΑΣΚ επέστρεφε στο ματς αν και στο τέλος λάθη και αστοχία δεν του επέτρεψαν να προσπεράσει στο σκορ.
Για την ομάδα του ΑΣΚ που βρήκε ρυθμό για ελάχιστα διαστήματα του αγώνα πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπόεχαιμ 16, Αθηναίου 14, Πριτζέτ 13 και Γκάμπροβσεκ 12.
Για τον Ιωνικό μεγάλο παιχνίδι έκανε ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης Αρσενόπουλος με 17 πόντους, ουσιαστικός ήταν ο πολύπειρος Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδειξε την ποιότητά του ουκ ολίγες φορές στο παρκέ. Αναλυτικά οι ποντοι:

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-46, 66-67, 81-84

Α.Σ. Καρδίτσας ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ (Ευ. Αγγέλου): Μπέχαϊμ 16 (1), Κώττας 2, Πριτζέτ 13, Γκάμπροβσεκ 12, Ντελόριερ 2, Αθηναίου 14 (3), Τσούκας 5 (1), Πεφάνης 5 (1), Μπέιτμον 4, Χάντερ 8 (1), Αλεξιάδης, Αλ. Καλαϊτζάκης.

Ιωνικός Νίκαιας (Αγγ. Τσικλίρας): Λόουτον 5, Σίμονς 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 15, Αρσενόπουλος 21 (3), Μάντζαρης 8, Λίνσεϊ 8 (2), Χώκινς 11 (1), Ντινέγκο 3, Μπέμπης 4 (1), Πετανίδης, Οκεκουόγιεν, Κιούσης.